• fa-IR
دسته بندی مقالات
ویدئو های آموزشی

عایقکاری بالکن و تراس

راهکار عایق بندی تراس و بالکن

توضیحات

راهکار عایق بندی تراس و بالکن

 

زمستان، باران و یخ اغلب نشانه‌هایی از خطر نفوذ بیشتر هستند که اگر برطرف نشوند، می‌توانند به مرور زمان به ساختار ساختمان آسیب وارد کنند. معمولاً این نوع مشکلات ناشی از عایق رطوبتی فرسوده یا ضعیف نصب شده است. در زیر ما به چند راه حل استفاده شده برای جلوگیری یا حل این مشکلات در کف تراس و بالکن نگاه خواهیم کرد.

 

اولین چیزی که باید تجزیه و تحلیل شود، منطقه ای است که در آن عایق بندی انجام می شود به این کار به لاصطلاح زیرسازی گویند.

 

  • وضعیت حفاظت از کف و بستر را ارزیابی کنید
  • بررسی بخش لایه ای سازه
  • مطمئن شوید که شیب کفپوش مناسب است
  • بررسی کنید که هیچ شکستگی یا جدایی بین لایه های مختلف وجود نداشته باشد

بسته به شرایط تراس یا بالکن مورد نظر، می توانید بهترین راه حل را از بین مواردی که در زیر توضیح داده شده است انتخاب کنید.

مناسب ترین راه حل آب بندی را برای بازسازی انتخاب کنید

بر اساس شرایط تراس یا بالکن می توانید با ارزیابی چندین عامل بهترین راه حل را انتخاب کنید. اگر کفپوش کاملاً شکل باشد، ممکن است برای ضد آب کردن مستقیم کفپوش کافی باشد.

 

با این حال، اگر مشکلاتی در کاشی وجود دارد، مانند ترک ، می توان کاشی ها را برداشت و لایه زیرین، یعنی زیرلایه را آب بندی کنید. اگر شرایط زیرلایه نیز نامناسب باشد، بهترین راه حل این است که لایه زیر لایه را ضد آب کنید، بنابراین از هرگونه نفوذ احتمالی در آینده جلوگیری کنید. در اینجا بایستی به ویژگی منحصربهفرد عایق رطوبتی ایزوپل اشاره کرد که میتوان بدون برداشتن کاشی از روی آن لایه ای از ایزوپل را با دوام بالا برای عایق بندی استفاده کرد.

 

راه حل های آب بندی بدون برداشتن کاشی

اگر کفپوش در شرایط خوبی است، بدون ترک یا چادر، عایق رطوبتی مایع راه حل خوبی برای استفاده بدون نیاز به برداشتن سطح کاشی است. استفاده از آن آسان است و می توان آن را به سرعت با غلطک یا برس بر روی تمام سطح بدون ایجاد شکاف اعمال کرد، در حالی که ضخامتی تنها چند میلی متر ایجاد می کند. چنین روشی که باید با رعایت دقیق دستورالعمل های مشخص شده توسط سازندگان عایق مایع انجام شود، در برابر تغییرات دما، آب و هوای بد، مواد شیمیایی یا آب راکد مقاوم است. یک جنبه اساسی که باید با تامین کننده در نظر گرفته شود، مناسب بودن محصول با کفپوش موجود است.

محلول های عایق بندی بین کاشی و بستر

در صورت آسیب دیدگی یا نامناسب بودن کفپوش، لازم است آن را به طور کامل برداشته و در لایه زیرین، یعنی بالای بستر، مداخله کنید. دو راه حل اصلی از آنچه در بازار موجود است متمایز است: رول های عایق بندی یا عایق های مایع.

 

سیستم های عایق رطوبتی غشایی نورد

در بازار، راه حل های متعددی برای استفاده از غشاهای نورد برای عایقکاری بستر وجود دارد. یکی از آنها غشاهای عایق رطوبتی قیری، نورد شده و خود چسب هستند که می توانند با جوشکاری با هوای گرم در محل اعمال شوند.

بستر باید تمیز، خشک و عاری از گرد و غبار و زباله باشد. پس از استفاده از غشاهای چسب، می توان نازک را برای کاربرد کاشی اعمال کرد.

 

مدرن ترین روش برای عایق بندی تمیزتر و سریع تر، استفاده از عایق های رطوبتی پلیمری مانند غشای نورد پلی اتیلن است. این لایه ها، متشکل از پایه ای از پلی اتیلن لمینت شده هستند وبا توری در قسمت زیرین مورد استفاده قرار می گیرند. با ضخامت کلی چند میلیمتری نه تنها سطح آب بندی می شود و زیرلایه را بدون تأثیر اساسی بر فضای داخلی کفپوش تقویت می کند، بلکه کشش ساختاری را نیز جبران می کند، رطوبت را که از طریق اجرای عایق بندی بالا می رود مدیریت می کند و مقاومت بار اضافی را ایجاد می کند. پس از نصب عایق با چسب سیمانی، کاشی ها قابل نصب هستند.

سیستم عایق بندی پایه سیمانی

یک جایگزین برای آب بندهای قیری ممکن است استفاده از یک لایه مایع مبتنی بر سیمان باشد که به راحتی در بالای بستر اعمال شود. این محصول مخلوطی بر پایه سیمان است که پلیمرها و سایر عناصر غیر قابل نفوذ در برابر آب به آن اضافه می شود. سپس کاشی ها را می توان با چسب کاشی مناسب روی این لایه اعمال کرد. این روش ساده‌تر از روش قبلی است، اما لایه سیمانی در عمل کاملاً ضد آب نیست و می‌تواند در اثر تغییرات دما منبسط یا منقبض شود و اجازه می‌دهد مقدار کمی رطوبت به لایه زیرین منتقل شود. این تکنیک در مداخلاتی توصیه می شود که در آن شکی وجود ندارد که بستر در شرایط عالی است و ترک یا شکاف روی مو ایجاد نمی کند.

محلول های آب بندی در زیر بستر

بهترین راه حل برای حل و جلوگیری از هر نوع نفوذ و تخریب بعدی، مداخله در زیر بستر است. برای نتایج بهینه، این روش باید شامل استفاده از یک لایه ضد آب باشد، که در بالای آن یک غشای زهکشی اعمال می شود که محافظت می کند و اجازه خروج آبی را می دهد که از لایه بالایی زیرلایه تخلیه نفوذ می کند.

سیستم عایق بندی پایه قیری

این عایق ها از تقطیر نفت خام به دست می آیند و به صورت تجاری در رول های پیش ساخته فروخته می شوند. در ضخامت رول نیز یک آرمیچر (در الیاف شیشه یا الیاف پلی استر) برای افزایش مقاومت وجود دارد. در نقاط عابران پیاده مانند تراس ها و بالکن ها استفاده از غشای قیری با ضخامت 4 میلی متر به منظور افزایش مقاومت مکانیکی و حفظ خاصیت کشیدگی مشخصه این ماده توصیه می شود.

بایستی توجه کرد که استفاده از شعله در محیط های کوچکی چون بالکن های مجتمع های مسکونی، میتواند باعث آسیب به بخشی از ساختمان شده و مقرون به صرفه نباشد و استفاده از سیستم های پایه قیری و ایزوگام توصیه نمی شود.

اهمیت چاله تخلیه آب در بالکن و تراس ها

علت اصلی آسیب به تراس ها و بالکن ها در واقع وجود آب است که به طور اجتناب ناپذیری به داخل بستر نفوذ می کند و به آرامی لایه های مختلف عایق رطوبتی را فرسوده می کند. ساختار منحصر به فرد عایق رطوبتی ایزوپل از این نوع مشکل جلوگیری می کند. همچنین استفاده از برخی زهکش ها باعث می گردد تا اجازه تخلیه آب از طریق این کانال های زهکشی داده شود و کشش هیدرواستاتیک در تماس با بستر و غشای مبتنی بر قیر را جبران کند. شکل خاص آن فشرده سازی بار ناشی از عبور عابر پیاده یا بار را پشتیبانی و کاهش می دهد. اولی پایه ای از پلی اتیلن با عناصر مخروطی شکل است که برای جداسازی و تخلیه مایعات استفاده می شود. لایه دوم از توری است که در بالای پایه لمینت می شود و عملکرد آن را مسدود می کند تا از عبور ذرات ریز و آشغال جلوگیری کند تا کانال ها را مسدود نکند و کارایی غشا را کاهش دهد.

نام
نام خانوادگی
ایـمیل

ذخیره اطلاعات


 
 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟  
 

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه - 9-16