• fa-IR
دسته بندی مقالات
مقالات آموزشی

چه موادی را می توان به بتن اضافه کرد؟ افزودنی هایی بتنی

هفت باید از مواد افزودنی بتن استفاده کنند.

توضیحات

هفت باید از مواد افزودنی بتن استفاده کنند

فهرست مواد افزودنی بتن (افزودنی) که معمولاً استفاده می شود

مواد افزودنی بلافاصله قبل یا در حین اختلاط بتن به دسته های بتن اضافه می شوند. افزودنی‌های بتن می‌توانند کیفیت بتن، قابلیت مدیریت، شتاب یا تاخیر در زمان گیرش را بهبود بخشند، از جمله ویژگی‌هایی که می‌توانند برای به دست آوردن نتایج خاص تغییر کنند. بسیاری از مخلوط‌های بتن، و نه همه، امروزه حاوی یک یا چند افزودنی بتن هستند که به فرآیند پخت بتن کمک می‌کنند و هزینه را کاهش می‌دهند و در عین حال بهره‌وری را افزایش می‌دهند. هزینه این مواد افزودنی بسته به مقدار و نوع افزودنی مورد استفاده متفاوت خواهد بود. همه اینها به هزینه متر مکعب بتن اضافه می شود.

مواد افزودنی بتن: گیرش کند

افزودنی های کندگیر بتن برای به تاخیر انداختن واکنش شیمیایی که هنگام شروع فرآیند گیرش بتن رخ می دهد، استفاده می شود. این نوع افزودنی‌های بتن معمولاً برای کاهش اثر دماهای بالا که می‌توانند گیرش اولیه بتن سریع‌تری ایجاد کنند، استفاده می‌شوند. افزودنی‌های کندگیر در ساخت روسازی بتنی استفاده می‌شوند، زمان بیشتری را برای تکمیل روسازی‌های بتنی می‌دهند، هزینه‌های اضافی را برای قرار دادن یک کارخانه بتن جدید در محل کار کاهش می‌دهند و به حذف درزهای سرد در بتن کمک می‌کنند. همچنین می‌توان از کندکننده‌ها برای مقاومت در برابر ترک‌خوردگی به دلیل انحراف شکل که می‌تواند هنگام قرار دادن دال‌های افقی در برش‌ها رخ دهد، استفاده کرد. بیشتر کندکننده ها به عنوان کاهنده آب نیز عمل می کنند و ممکن است مقداری هوا را در بتن وارد کنند.

مواد افزودنی بتن: حباب هوا

بتن با هوا می تواند دوام یخ زدایی بتن را افزایش دهد. این نوع افزودنی بتن قابل کارتری نسبت به بتن غیر حباب دار تولید می کند و در عین حال خونریزی و جدا شدن بتن تازه را کاهش می دهد. بهبود مقاومت بتن در برابر یخبندان شدید یا چرخه های یخ زدگی / ذوب. مزایای دیگر این ترکیب عبارتند از:

مقاومت بالا در برابر چرخه های خیس شدن و خشک شدن

درجه بالایی از کارایی

درجه دوام بالا

حباب های هوا به عنوان یک بافر فیزیکی در برابر ترک های ناشی از تنش های ناشی از افزایش حجم آب در دماهای انجماد عمل می کنند. افزودنی های هواکش تقریباً با تمام افزودنی های بتن سازگار است. به طور معمول برای هر یک درصد هوای وارد شده، مقاومت فشاری حدود پنج درصد کاهش می یابد.

افزودنی های بتن کاهنده آب

افزودنی‌های کاهنده آب، محصولات شیمیایی هستند که وقتی به بتن اضافه می‌شوند، می‌توانند اسلامپ مورد نظر را با نسبت سیمان آب کمتر از آنچه که به طور معمول طراحی می‌شود، ایجاد کنند. افزودنی های کاهنده آب برای به دست آوردن مقاومت بتن خاص با استفاده از محتوای سیمان کمتر استفاده می شود. محتوای کمتر سیمان منجر به انتشار کمتر CO2 و مصرف انرژی به ازای هر حجم بتن تولید شده می شود. با این نوع افزودنی، خواص بتن بهبود می یابد و به قرار دادن بتن در شرایط سخت کمک می کند. کاهنده های آب عمدتاً در عرشه پل ها، روکش های بتن کم اسلامپ و چسباندن بتن استفاده شده است. پیشرفت های اخیر در فناوری افزودنی منجر به توسعه کاهش دهنده های آب متوسط ​​شده است.

مواد افزودنی بتن: تسریع کننده

افزودنی های تسریع کننده بتن برای افزایش سرعت توسعه مقاومت بتن یا کاهش زمان گیرش بتن استفاده می شود. کلرید کلسیم را می توان به عنوان رایج ترین جزء شتاب دهنده نام برد. با این حال، می تواند فعالیت خوردگی تقویت کننده های فولادی را افزایش دهد. با این وجود، بهترین شیوه های بتن، مانند یکپارچه سازی مناسب، پوشش مناسب و طراحی مناسب مخلوط بتن می تواند از این مسائل خوردگی جلوگیری کند. افزودنی های تسریع کننده به ویژه برای اصلاح خواص بتن در هوای سرد مفید هستند.

افزودنی های بتن: کاهش انقباض

افزودنی های بتن کاهنده انقباض در طول اختلاط اولیه به بتن اضافه می شود. این نوع افزودنی می تواند انقباض زودهنگام و طولانی مدت خشک شدن را کاهش دهد. افزودنی های کاهنده انقباض را می توان در شرایطی استفاده کرد که ترک خوردگی انقباض می تواند منجر به کاهش دوام و ماندگاری گردد یا در مواردی که تعداد زیادی از اتصالات انقباض به دلایل اقتصادی یا فنی نامطلوب است.

مواد افزودنی بتن: فوق روان کننده ها

هدف اصلی از استفاده از فوق روان‌کننده‌ها، تولید بتن روان با اسلامپ زیاد در محدوده هفت تا نه اینچ است تا در سازه‌های به شدت تقویت‌شده و در مکان‌هایی که تحکیم کافی توسط ارتعاش به راحتی امکان‌پذیر نباشد، استفاده شود. کاربرد عمده دیگر تولید بتن با مقاومت بالا در w / c از 0.3 تا 0.4 است. مشخص شده است که برای اکثر انواع سیمان، فوق روان کننده کارایی بتن را بهبود می بخشد. یکی از مشکلات مرتبط با استفاده از کاهنده آب با برد بالا در بتن، افت اسلامپ است. بتن با کارایی بالا حاوی فوق روان کننده را می توان با مقاومت یخ زدگی بالا ساخت، اما میزان هوا باید نسبت به بتن بدون فوق روان کننده افزایش یابد.

مواد افزودنی بتن: بازدارنده خوردگی

افزودنی های بازدارنده خوردگی در دسته مواد افزودنی تخصصی قرار می گیرند و برای کند کردن خوردگی فولاد تقویت کننده در بتن استفاده می شوند. بازدارنده های خوردگی می توانند هزینه های نگهداری سازه های بتن مسلح را در طول عمر معمولی 30 تا 40 سال کاهش دهند. سایر افزودنی های تخصصی شامل افزودنی های کاهش دهنده انقباض و بازدارنده های واکنش پذیری سیلیس قلیایی است. مواد افزودنی بازدارنده خوردگی تأثیر کمی بر استحکام در سنین بعدی دارند اما ممکن است رشد اولیه استحکام را تسریع کنند. بازدارنده‌های خوردگی مبتنی بر نیتریت کلسیم زمان‌های گیرش بتن را در محدوده‌ای از دماهای عمل آوری تسریع می‌کنند، مگر اینکه با یک کندکننده تنظیم شوند تا اثر شتاب‌دهنده را جبران کند.

کلام آخر

مجتمع صنعتی مبتکران ماندانا پلیمردارای طیف گسترده ای از محصولات و سیستم های مناسب برای عایق کاری موفق می باشد. مشاوران و کارشناسان ما، با تجربه ی بالا و حضوری بالغ بر دو دهه در زمینه عایق سازی ساختمانهای تجاری ، صنعتی و مسکونی ، آماده مشاوره و همکاری با شما هستند.

همین امروز با ما تماس بگیرید:
09390528061 - 04133254005 - 02188689798

نام
نام خانوادگی
ایـمیل

ذخیره اطلاعات


 
 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟  
 

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه - 9-16