• fa-IR
دسته بندی مقالات
مقالات آموزشی

چرا در چاله آسانسور آب جمع می شود و لزوم آبندی چاله آسانسور چیست؟

در این مقاله با دلایل علمی نیاز به آب بندی فشار مثبت و منفی آشنا می شویم.

توضیحات

چرا در چاله آسانسور، آب جمع می شود؟

اجازه دهید با یک مثال، به بررسی دلیل نشت آب بپردازیم.

می دانیم که هر شی در فضای طبیعی دارای اندازه و حجمی برای خود است. برای مثال، اندازه منافذ در مصالح ساختمانی بین 5 تا 200 نانومتر بوده و این درحالی است که مولکول های آب 18 نانومتر و آلاینده هایی که از طریق آب و یا به صورت مستقیم می توانند وارد مصالح شوند اغلب بین 1تا 2 نانومتر هستند . پس ذرات کوچک آب و آلاینده ها می توانند به راحتی وارد ذرات سازنده مصالح ساختمانی شوند و با توجه به خاصیت آب دوستی و جذب آب و نفوذ آن در مصالح ساختمانی از قبیل بتن، گچ، سنگ و غیره به دلیل نوع بافت و اندازه ذرات و نیز وجود ترک های موئین که خود از عوامل انتقال و یا جذب آب می باشند از دیرباز موجب بروز مشکلات متعددی چون شوره زدگی، ایجاد آلودگی در سطح، انتقال نم و رطوبت و در نتیجه کاهش عمر و کیفیت مصالح ساختمانی شده است.
نفوذ ذرات کوچک آب به داخل سازه، نه تنها باعث نشت و جمع شدن رطوبن و کپک زدکگی میشود بلکه به مرور زمان باعث تخریب توسط مواد شیمیایی داخل آن نیز می گردد.
همانطور که گفتیم، امروزه پدیده وجود فشار منفی هیدروستاتیک آب در ساخت سازه های زیرزمینی مانند تونل های مترو و چاله های آسانسور مطرح میباشد، از آنجا که چاله های آسانسور در تراز پایین ساختمان ها می باشند و قطعات الکترونیکی در این چاله ها حضور دارند، معمولا نشت آب از پشت دیواره چاله آسانسور مشکلات بسیاری را پس از بهره برداری به وجود می آورد. 
همچنین در مخازن و استخرهای بتنی است که در شبکه‌های آب‌رسانی شهری و روستایی، شبکه‌های آبیاری کشاورزی، تأمین آب موردنیاز صنایع بزرگ مانند پتروشیمی و پالایشگاه‌ها و غیره استفاده می‌شوند، وجود منافذ کاپیلاری و لوله‌های مویینه در ساختار بتن، موجب نفوذ آب و ایجاد نشتی در این مخازن میکنند.
 برای دیواره های بتنی این سازه ها اگر از بهترین عایق های ضد آب هم استفاده شود، وجود فشار منفی آب از طرف پشت عایق باعث ایجاد خسارت و خرابی در عایق خواهد گردید، بنابراین اگر راه¬کاری برای حل این مشکل ارائه نشود خسارت های زیاد دیگری به بار خواهد آورد.


حالا راهکار این مشکل چیست؟

بایستی توجه کرد که اگرچه استفاده از تقویت کننده ها و مواد معدنی  باعث مقاوم سازی سازه از لحاظ مکانیکی می شود اما مقاوم سازی در برابر نفوذ آب نیاز به مبحثی به نام عایق کاری رطوبتی دارد.
عایق بندی رطوبتی یک سازه، آن را در برابر نفوذ آب و رطوبت و فشارها و آسیب های وارده از جانب آن، مقاوم سازی میکند.
چندین سال است که متخصصین ساختمانی در تلاش برای تولید محصولات عایق بندی هستند. از اولین عایق ها میتوان به استفاده از ترکیبات خارج شده از نفت خام اشاره کرد. 
در طول زمان استفاده از ورقه های پیش ساخته برای عایق بندی رطوبتی سازه ها مورد استفاده قرار گرفت و در ایران با نام ایزوگام مشهور شدند.
در کشورهای پیشرفته بیشتر از دو دهه است که استفاده از سیستم های عایق بندی رطوبتی پلیمری، جایگزین روش های سنتی عایق بندی رطوبتی شده است.
در کشور ما نیز با تلاش و همت شبانه روزی شرکت های دانش بنیان، از جمله شرکت فنی و مهندسی مانداناپلیمر، اولین خط تولید عایق های رطوبتی پلیمری راه اندازی شد. این شرکت توانست اولین و تنهاترین استاندارد کارخانه ای را ایجاد کرده و محصولات خود را با کیفیت بالا در اختیار مردم قرار دهد. 

 عایق رطوبتی پلیمری تولید شده توسط این مجموعه با نام تجاری ایزوپل دارای پروانه بهره برداری و استاندارد بین المللی انگلیس 14891 BS EN بوده که برای مصارف مختلفی از جمله موارد زیر کاربرد دارد:
- عایق بندی رطوبتی پلیمری استخر
- عایق بندی رطوبتی پلیمری پشت بام
- عایق بندی رطوبتی پلیمری بالکن
- عایق بندی رطوبتی پلیمری زیر کاشی
- عایق بندی رطوبتی پلیمری آب نما

کلام آخر

مجتمع صنعتی مبتکران ماندانا پلیمردارای طیف گسترده ای از محصولات و سیستم های مناسب برای عایق کاری موفق می باشد. مشاوران و کارشناسان ما، با تجربه ی بالا و حضوری بالغ بر دو دهه در زمینه عایق سازی ساختمانهای تجاری ، صنعتی و مسکونی ، آماده مشاوره و همکاری با شما هستند.


همین امروز با ما تماس بگیرید:
09390528061 - 04133254005 - 02188689798

 

نام
نام خانوادگی
ایـمیل

ذخیره اطلاعات


 
 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟  
 

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه - 9-16