نمونه زیور آلات فوق العاده و نحوه ساخت

رزین‌های مختلف برای ساخت زیورآلات رزینی اپوکسی

زیورآلات رزینی اپوکسی امروزه یکی از پرطرفدارترین جواهراتی هستند که علاقه‌مندان بسیاری دارند. شاید این جواهرات زیبا و رنگارنگ را دیده باشید و علاقه‌مند باشید بدانید این زیورآلات جذاب چطور ساخته می‌شوند. در این مقاله به نکاتی درباره ساخت انواع بدلیجات یا جواهرات رزینی اپوکسی اشاره خواهد شد.

برای ساخت زیورآلات رزینی اپوکسی، رزین‌های مختلفی وجود دارد. شناخت انواع محصولاتی که می‌توانید برای ساخت این نوع بدلیجات به کار بگیرید می‌تواند به ساده‌تر شدن مراحل کار شما کمک کند. شما می‌توانید از رزین اپوکسی، رزین پلی‌استر یا رزین UV برای این کار استفاده کنید. همچنین باید این نکته را در نظر بگیرید که رزین اپوکسی نیز انواع مختلفی دارد که فقط رزین اپوکسی پلی آمین است که برای ساخت بدلیجات مناسب است. بنابراین هنگام خرید رزین اپوکسی حتما از کاربردی بودن آن برای ساخت بدلیجات اپوکسی اطمینان حاصل کنید.

چه رزین اپوکسی چه رزین پلی استر هر دو باید با نسبت مناسبی از هاردنر ترکیب شود تا به نتیجه دلخواه برسد. اغلب مواقع تولید کنندگان این محصولات، دستور نسبت رزین و هاردنر را روی بسته‌بندی می‌نویسند بنابراین بهتر است حتما پیش از خرید یا ترکیب مواد، دستورالعمل روی بسته‌بندی را مطالعه کنید. معمولاً بیشتر مواقع این نسبت یک به یک است یعنی به یک میزان رزین و هاردنر ترکیب می‌شود.

رزین اپوکسی ماده‌ای شفاف و زیبا است که می‌تواند با پودرهای رنگی ترکیب شود و رنگی متفاوت به خود بگیرد. با این حال به دلیل مستحکم بودن و کریستالی بودن ماهیت این ماده، یکی از بهترین گزینه‌ها برای ساخت زیورآلات رزینی اپوکسی به شمار می‌رود. از سوی دیگر، رزین پلی استر خیلی سریع خشک می‌شود و برای مواقعی که سرعت پخت یا خشک شدن مواد اهمیت دارد پرکاربرد خواهد بود.

اضافه کردن پیگمنت یا عناصر دیگر به رزین اپوکسی

برای اینکه رزین اپوکسی به یک جواهر زیبا تبدیل شود از مواد مختلفی استفاده می‌شود. پیگمنت یا رنگدانه یکی از اولیه‌ترین موادیست که برای ساخت زیورآلات رزینی اپوکسی به رزین اپوکسی اضافه می‌شود. اما علاوه بر پیگمنت، گل، سنگ‌های ریز، صدف، ذرات ریز براق و مروارید از جمله پرمصرف‌ترین متریالی هستند که به رزین اپوکسی اضافه می‌شوند تا جذابیت و زیبایی بیشتری به آن ببخشند. هرچند اضافه کردن هر یک از این‌ها نیز نکات و ترفندهای خاص خودش را خواهد داشت. اگر تازه‌کار هستید می‌توانید کارتان را با ذرات ریز براق آغاز کنید چرا که یکی از ساده‌ترین متریال برای قرار گرفتن در رزین اپوکسی به شمار می‌رود.

عناصر سنگین‌تر نظیر سنگ‌ریزه و مواد کریستالی خیلی سریع در رزین اپوکسی ته نشین می‌شوند، بخصوص اگر رزین مورد استفاده رقیق باشد (اغلب موادی که برای ساخت جواهرات رزینی اپوکسی استفاده می‌شوند نسبتاً رقیق هستند). این عناصر سنگین باید در بین لایه‌های رزین قرار بگیرند تا دقیقا جایی بمانند که شما می‌خواهید.

گل‌های خشک یکی دیگر از عناصری هستند که برای ساخت زیورآلات رزینی اپوکسی استفاده می‌شوند اما گل‌ها بسیار شکننده هستند و اگر با مهارت خاصی در رزین قرار نگیرند ممکن است بشکنند و شکل و شمایلشان تغییر کند. بنابراین این عناصر باید زمانی که هنوز رزین تر است و خودش را نگرفته به آن اضافه شود تا حین خشک شدن رزین شکل بگیرد.  قرار گرفتن گل خشک در رزین اپوکسی یکی از پرچالش‌ترین مراحل کار با رزین حین ساخت جواهرات اپوکسی به شمار می‌رود.

سایر محصولاتی که برای ساخت زیورآلات رزینی اپوکسی مورد نیاز است

 • قالب سیلیکونی
 • پیمانه برای ترکیب مواد
 • تفنگ گرمایی برای سرعت بخشیدن به خشک شدن مواد
 • خلال دندان برای جا به جا کردن عناصر مختلف داخل رزین اپوکسی
 • سنباده دستی یا برقی برای سنباده کشی به روی محصول نهایی
 • دستکش مخصوص برای کار با مواد اپوکسی
 • ماسک مخصوص برای جلوگیری از استنشاق مواد اپوکسی
 • عینک مخصوص برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی ناشی از مواد شیمیایی

مراحل ساخت زیورآلات رزینی اپوکسی

 • حال که با مواد ساخت این جواهرات رزینی زیبا آشنا شدید ابتدا رزین مورد نظرتان را تهیه کرده و با توجه به چیزی که می‌خواهید بسازید یک یا چند قالب سیلیکونی نیز تهیه کنید. داشتن قالب به شما کمک می‌کند بدانید چقدر رزین اپوکسی باید با هاردنر ترکیب کنید.
 • به میزان مورد نیازتان رزین و هاردنر را با هم ترکیب کنید و در صورت نیاز به آن رنگدانه اضافه کنید.
 • رزین را به درون قالب بریزید و بگذارید بماند تا خشک شود. این مدت زمان شاید ۲۴ ساعت طول بکشد اما ممکن است با توجه به محصول خریداری شده متفاوت باشد.
 • پس از گذشت مدت زمان مشخص و خشک شدن کامل مواد در قالب، آن را از قالب جدا کنید. ممکن است اطراف آن کمی تیزی وجود داشته باشد که با سنباده‌کشیدن می‌توانید آن را برطرف کنید. در مرحله آخر باید محصول نهایی را صیقلی کنید.

چرا گل در رزین اپوکسی زرد شده یا رنگ خود را از دست می‌دهد؟

شاید دوست داشته باشید از گل یا گلبرگ تازه برای ساخت جواهرات رزینی استفاده کنید. اما اگر پیش از قرار دادن آن‌ها در داخل رزین، کارهای لازم را انجام ندهید، پس از مدتی متوجه تغییر رنگ گل یا زرد شدن آن خواهید شد. به همین دلیل است که پیشنهاد می‌شود گل‌ها را پیش از قرار دادن داخل رزین، خشک کنید. سپس روی آن‌ها لاک مادون قرمز بزنید تا مانع تغییر رنگ آن شود. برخی مواقع برای جذاب‌تر شدن گل در رزین مقداری رنگ به آن اضافه می‌شود.

دلیل بوجود‌آمدن حباب در رزین اپوکسی حین ساخت جواهرات اپوکسی چیست؟

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که ممکن است حین ترکیب رزین با هاردنر بوجود بیاید ایجاد حباب در ترکیب نهایی است. اما نگران نباشید این حباب‌ها برطرف می‌شوند. پس از ترکیب رزین و هاردنر از شعله یا حبابگیر استفاده کنید تا با وارد کردن فشار به این حباب‌ها، آن‌ها را از بین برده و ترکیب نهایی را به یک ترکیب شفاف کریستالی تبدیل کند. تفنگ حرارتی نیز در چنین مواقعی می‌تواند به کمک شما بیاید.

آیا محصولات رزینی خطرناک هستند؟

رزین اپوکسی زمانی که در حالت مایع قرار دارد و هنگام ترکیب شدن با مواد دیگر و هاردنر، گازی آزاد می‌کند که ممکن است برای سلامت فرد خطرناک باشد. بنابراین بسیار مهم است که درباره خطرات اپوکسی و نکاتی که باید برای جلوگیری از آن رعایت کنید پیش از شروع کار مطالعه کنید. اما وقتی رزین سخت شد دیگر هیچ خطر یا مواد شیمیایی برای ساتع کردن ندارد.

چرا رزین پس از مدتی زرد می‌شود؟

رزین اپوکسی در صورتی که به طور مکرر در معرض نور آفتاب قرار بگیرد ممکن است زرد شود. بنابراین مهم است که این نکته را بدانید که زیورآلات رزینی اپوکسی شما نباید طولانی مدت در معرض آفتاب قرار بگیرند یا در چنین صورتی باید لایه‌ای روی آن کار شود که محصول نهایی را در برابر اشعه UV  محفوظ بدارد.

آیا زیورآلات رزینی اپوکسی ضدآب هستند؟

بدلیجات رزینی در برابر آب مقاوم هستند، مگر اینکه در کنار آن‌ها از چوب یا فلز استفاده شود که در این صورت ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض رطوبت یا آب آسیب ببینند. بنابراین اغلب توصیه می‌شود برای استحمام، استخر رفتن یا به طور کلی کار کردن در رطوبت یا آب (مثلا شستشوی ظروف)، این جواهرات را کنار بگذارید.

جواهرات رزینی چقدر عمر می‌کنند؟

جواهرات رزینی عمر بسیار طولانی دارند اما باید نکاتی را در نگهداری آن‌ها رعایت کرد. بعنوان مثال این جواهرات نباید در معرض دمای زیاد قرار بگیرند.