عایق استخر شنا

عایق بندی رطوبتی استخرهای شنا

این مقاله به مصالح ساختمانی استخر و سیستم‌ها و محصولات اب بندی مختلف می‌پردازد.

عایقبندی رطوبتی برای استخرهای شنا بسیار مهم است زیرا تجمع آب در استخر، بار اضافی را بر ساختار استخر وارد میکند و یک عامل تهاجمی هم برای قاب آن و هم برای تمام مواد مورد استفاده در ساخت آن است. این مقاله به مصالح ساختمانی استخر و سیستم‌ها و محصولات آب بندی مختلف می‌پردازد.

استخر یک سازه نگهدارنده آب است که برای اهدافی مانند اوقات فراغت و ورزش استفاده می شود. انواع مختلفی مانند استخر خصوصی، استخر عمومی، استخر مسابقه و استخر بی نهایت وجود دارد. استخرهای شنا را با استفاده از بتن، بتنی + آجر، بلوک، استخرهای فایبر گلاس، استخرهای با روکش وینیل، استخرهای گونیت و غیره میسازند. استخرها را میتوان در زمین فرو برد یا بالای آن ساخت، به عنوان یک سازه مستقل یا به عنوان بخشی از یک ساختمان مانند یک کشتی. اگر آب به داخل یا خارج نشت کند، کشتی غرق می‌شود، یعنی استخر از کار می‌افتد.

استخرهای بتنی با تعدادی فرآیند از پیش تعیین شده ساخته می شوند. این کار نسبت به اندازه استخر چند روز تا چند ماه طول می کشد. از این رو، برای اطمینان از ضد آب بودن استخر، نکات کمی باید در نظر گرفته شود. مکان‌های بحرانی استخر، مثلاً اتصالات ساختمانی، نفوذ لوله‌ها، گوشه‌ها، اتصالات متفرقه مانند ریل‌ها، نورپردازی‌ها و سطح استخر باید به درستی درمان شوند تا ضد آب شوند.

نشتی آب در استخرها و چگونه آن را عایق کنیم؟

نشت آب یکی از مشکلات عمده در استخرهای شنا است که به دلیل نقص در روش های ساخت و ساز ایجاد می شود. طراحی صحیح، مراحل ساخت، سیستم عایق رطوبتی و کاشی کاری می تواند از بسیاری از مشکلات سازه ای و همچنین در صرفه جویی در هزینه و زمان جلوگیری کند.

عواملی که می توانند منجر به نشتی شوند عبارتند از:

عدم وجود عایق بندی بین آب استخر و دیوار بتنی

خرابی در لوله کشی و خطوط مکش

ایجاد لانه زنبوری در طول فرآیند بتن ریزی که باعث تضعیف ساختار می شود

اتصالات ساختمانی

نفوذ لوله

در زمان ساخت، اتصالات در بتن اجتناب ناپذیر است. اتصالات به دلیل تاخیر در ساخت، به دلیل محدودیت در ریختن بتن، به دلیل عدم مشابه بودن مصالح استفاده‌شده. این مکان‌های حیاتی را می‌توان با استفاده از میله‌های آب متورم شونده در برابر آب قرار داد. میلگردهای آب مبتنی بر فناوری پلیمر بر روی سطح خشک بتن هر ماده ای نصب میشود و سپس در صورت ریختن بتن، محل را آب بندی میکنند. هنگامی که آب در این مکان ها وارد می شود، میله های آب به میزان ۳۴ درصد حجمی متورم می شوند و جریان آب را مسدود می کنند.

نفوذ لوله

در نفوذ لوله، میله های آب بسیار مفید هستند زیرا نصب آنها در سطح سایت بسیار آسان است. پس از ساخت و ساز، در زمان پوشش، یک درزگیر پلی اورتان منعطف در نفوذ لوله اعمال می شود، محل اتصال را آب بندی می کند و هدف آب بندی را انجام می دهد.

درزهای ساختمانی پس از ساخت استخر، باید به صورت شیار V بریده شده و با ملات اصلاح شده پلیمری یا ملات مخلوط SBR پر شوند. این درمان نه تنها سطح یکنواختی را برای پوشش فراهم می کند، بلکه براده شدن ملات کمتر نفوذپذیر در اتصالات را نیز تضمین می کند. بتن، صرف نظر از اینکه چقدر برای کار خوب نظارت دقیقی داشته باشد، انتظار میرود که لانه زنبوری و شکاف هوا در اتصالات داشته باشد. بنابراین اکیدا توصیه می شود در زمان ساخت از ویبراتور استفاده شود و پس از ساخت، تزریق فشاری انجام شود.

سیستم ضد آب باید بتواند فشار هیدرواستاتیک حداقل ۲,۵ بار را تحمل کند. این ممکن است در غشای ضد آب با استفاده از بهترین پوشش پرایمر/ سیلر قبل از غشای ورق ضد آب به دست آید.

نکته:

در حین عایق رطوبتی، گوشه ها باید با استفاده از نوارهای الاستومری ترموپلاستیک درمان شوند، زیرا می دانیم که تنش و کرنش بیشتر در محل اتصال/ اتصال سازه بتنی است که منجر به ایجاد ترک میشود.

استخر یک سازه نگهدارنده آب است و باید در فواصل زمانی معینی تمیز شود. بنابراین سطح استخر باید دارای چنین سیستمی باشد که بادوام، تمیز کردن آسان، مقاومت در برابر اثرات شیمیایی، عدم تغییر رنگ و درجه غذایی را فراهم کند. کاشی ها می توانند این الزامات را برآورده کنند. استخرها را می توان با کاشی با استفاده از چسب کاشی نصب کرد. چسب کاشی مورد استفاده برای نصب کاشی استخر باید محتوای پلیمری بالایی داشته باشد و استحکام باند را در آزمایش غوطه ور در آب تحمل کند.

در زمان نصب کاشی ها، حداقل ۲ اتصال ۳ میلیمتری باید حفظ شود و با دوغاب سیمان غنی از پلیمر یا اپوکسی گرید مواد غذایی دوغاب شود.

سیستم های استخر ایزوپل

مشاوره با یک کارشناس فنی به شما کمک میکند تا ایده‌آل‌ترین راه‌حل عایق رطوبتی که با سایر عناصر در ساخت استخر نیز سازگار است، انتخاب کنید. یکی از این گروه ها مجتمع صنعتی ماندانا پلیمر ایران است. لین مجموعه طیف وسیعی از محصولات عایق رطوبتی، کاشی کاری و تعمیر بتن را برای پروژه های استخر شما دارند.

انواع محصولات عایق بندی، پرایمر و ملات های پلیمری با استاندارد کشور انگلستان، تولید این شرکت دانش بنیان میباشد و با افتخار در بیشتر پروژه‌های صنعتی و ساختمانی کشور، مورد استفاده قرار میگیرد.

نانو رنگ های تولیدی مجتمع صنعتی ماندانا پلیمر علاوه بر ایجاد لایه عایق و آب‌بند، با تنوع رنگی بالا نیاز شما به کاشی‌کاری را مرتفع می سازد.