آشنایی با انواع مواد عایق بندی و ضدآب

در این مقاله با انواع مواد عایق بندی آشنا می شویم.

انواع مختلفی از مواد عایق بندی در بازار وجود دارد. همانطور که میدانید، عایق رطوبتی تغییر بزرگی در نحوه ساخت و ساز ایجاد کرد. بدون نوع عایق رطوبتی مناسب، خانه شما با مشکلات بزرگی مواجه خواهد شد. در خانه، در وسیله نقلیه شما، برای اقلام مختلف لباس و حتی برای قایق خانوادگی عالی است. فقط به یاد داشته باشید که همه مواد آببند، برای همه اهداف مناسب نیستند. بنابراین، باید مطمئن شوید که انواع مناسبی از مواد ضد آب را برای نیازهای فردی خود دریافت می کنید.

انواع مواد عایق بندی

انواع مختلفی از مواد عایق وجود دارد. برخی از بهترین و رایج ترین عبارتند از؛ پلی اورتان، پوشش سیمانی، لاستیک EPDM، آسفالت لاستیکی، ترموپلاستیک، عایق قیری و PVC عایق.

عایق پلی اورتانی

مواد آب بند انواع مختلفی دارند و با توجه به نیاز انواع آنها می توانند کاربرد داشته باشند. برای بسیاری از افراد پلی اورتان بهترین گزینه از مواد عایق بندی خواهد بود. مزایای بی شماری را ارائه می دهد و بسیاری از آنها با جایگزین ها در دسترس نیستند. بنابراین، قبل از صرف وقت یا هزینه، باید تا آنجا که می توانید درباره این نوع مواد عایق رطوبتی یاد بگیرید. انجام این کار تضمین می کند که می توانید بهترین مواد را برای نیازهای خاص خود پیدا کنید.

ویژگی ها

این ماده یک عایق بدون درز ارائه می دهد. این می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. علاوه بر این، این ماده عایق تمام ترک های مویرگی را پر می کند. می تواند جذب آب بتن را کاهش دهد. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که این ماده بالاترین سطح بتن را سخت و غیر قابل نفوذ می کند.این کار را با نفوذ بسیار عمیق به سطح انجام می دهد.

اهداف

عایق مایع پلی اورتان را می توان برای اهداف بسیاری مورد استفاده قرار داد. به عنوان مثال، می‌تواند به عرشه‌های عابر پیاده، مخازن آب، حوض‌ها، بالکن‌ها، سقف‌ها، پل‌ها، عرشه‌های پارکینگ و موارد دیگر ضدآب اضافه کند. این یک ماده بسیار متنوع است که می تواند برای بسیاری از برنامه ها استفاده شود.

مزایا

عایق مایع پلی اورتان مزایای بسیار متنوعی دارد. به عنوان مثال، می تواند به مقاومت در برابر آب کمک کند و باعث ایجاد هیچ گونه مفاصل یا مناطق خطرناک نشت نمی شود. این ماده به بخار آب نیز نفوذ می کند. این چسبندگی را برای سطح کامل فراهم می کند. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که پلی اورتان عالی است زیرا می تواند در برابر روغن ها، مواد شوینده و سایر مواد شیمیایی مقاومت کند. در این دسته خاص عالی است. به طور متوسط ​​تخمین زده می شود که این ماده عمر کاری ۲۵ سال یا بیشتر داشته باشد. این تضمین می کند که خانه شما برای مدت طولانی محافظت می شود.

عایق سیمانی

به دلیل هزینه بالای عایق بندی مخصوصا در پشت بام، برخی شرکت ها به تولید محصولات پایه سیمانی مشغول هستند. استفاده از پوشش عایق بندی سیمانی بسیار آسان است. اکثر برندها توصیه می کنند قبل از اعمال، پوشش را با مقدار مشخصی آب لوله کشی مخلوط کنید. برخی از متخصصان از افزودنی اکریلیک برای ایجاد یک پوشش بادوام تر و جامد استفاده می کنند. محصول سیمان را طبق دستورالعمل ارائه شده توسط سازنده مخلوط کنید. پوشش سیمانی را اضافه کرده و کاملاً مخلوط کنید. اگر می خواهید از افزودنی اکریلیک استفاده کنید، می توانید آن را بعد از پوشش سیمانی اضافه کنید.

مزایا و معایب

عایق سیمانی مانند هر نوع دیگر عایق رطوبتی دارای مزایا و معایبی است. بزرگترین مزیت محصول این است که کاربرد آسانی دارد. بزرگترین نقطه ضعف آن عدم انعطاف پذیری آن است. این احتمالاً به این دلیل است که سیمان برای شروع انعطاف پذیری زیادی ندارد. در حالی که بتن خم می شود، خم می شود، فشرده می شود و کشش می یابد، اما این مقدار بسیار کم است.

اهداف

محصولات عایق رطوبتی سیمانی برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. حرفه ای ها از آنها برای ایجاد آب بندی ضد آب بر روی سازه های بتنی مانند پایه ها، دیوارها، پیاده روها و گذرگاه ها استفاده می کنند. شما می توانید از این نوع عایق رطوبتی برای طیف وسیعی از کاربردهای بتن استفاده کنید. اگر دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید، یک مهر و موم ضد آب بادوام را ارائه می دهد که برای چندین سال دوام می آورد.

این محصولات عایق رطوبتی همچنین برای تصفیه سازه های نگهدارنده آب، تونل های بتنی و مخازن و همچنین تاسیسات تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرند. محصولات عایق رطوبتی سیمانی به صورت اسپری و مایع موجود می باشد. این واقعاً بستگی به این دارد که قرار است از محصول برای چه چیزی استفاده کنید، اینگونه است که می‌دانید کدام نوع را بخرید. سطوح کوچکتر را می توان به راحتی با فرمول اسپری درمان کرد. فرمول مایع برای سطوح بزرگتر بهتر عمل می کند.

هنگام استفاده از پوشش عایق سیمانی برای تصفیه مخازن آب آشامیدنی، باید مطمئن شوید که استاندارد ANSI / NSF ۶۱ را رعایت می کند. این استاندارد به تصفیه آب آشامیدنی مربوط می شود. بیان می کند که سرب را نمی توان در محصولاتی که برای تصفیه آب آشامیدنی استفاده می شود، استفاده کرد. قبل از سرمایه گذاری در یک محصول سیمانی، ابتدا باید وضعیت NSF ۶۱ را تعیین کنید.

لاستیک EPDM

لاستیک EPDM یک ماده بسیار موثر برای عایق کردن پشت بام است. این یک ماده لاستیک مصنوعی است که می تواند برای موقعیت های فراوانی استفاده شود. این ناهموار کلاس M است که با استفاده از اتیلن و پروپیلن ساخته می شود. در حالی که معمولاً با سیلیکون مرتبط است، این دو ماده بسیار متفاوت هستند. لاستیک EPDM در درجه اول برای ارائه یک پوشش ضد آب به سقف ها استفاده می شود. برای این منظور عالی عمل می کند. در وسایل نقلیه نیز کاربرد دارد. در این نوع محیط از لاستیک برای آب بندی پنجره ها، تنه ها و حتی چوب ها استفاده می شود.

همچنین می‌توان آن را در بخاری‌های خودرو، کولرهای روغنی، پمپ‌های آب، ترموستات‌ها و مکان‌های دیگر یافت. این ماده قادر به دفع آب است، اما همچنین می تواند در وسایل نقلیه صدا ایجاد کند. مواد قابل بازیافت و انعطاف پذیر است. علاوه بر این، کارآمد است. در سطح پایین، در نهایت به ازای هر متر مربع ۳,۲۵ دلار خواهید پرداخت. در حداکثر، شما نزدیک به ۱۵ دلار برای هر متر مربع پرداخت خواهید کرد. به یاد داشته باشید که در دو ضخامت ۴۵ و ۶۰ میل موجود است. ضخامتی که انتخاب می کنید در نهایت قیمت را تغییر می دهد.

آسفالت لاستیکی

یکی دیگر از مواد عایق بندی، آسفالت لاستیکی است. این ماده برای محافظت از خانه شما در برابر عوامل موثر است. با این حال، در درجه اول در پشت بام ها برای مشاغل تجاری یافت می شود. آسفالت ۷۹۰ ۱۱ گرم لاستیکی برای دو کاربرد خاص بهترین است. اگر با مجموعه‌های رویشی گسترده یا مجموعه‌های سقف فشرده سر و کار دارید، می‌خواهید از این مواد استفاده کنید. از مشکلات جلوگیری می کند و بهترین نتایج را برای شما به ارمغان می آورد. گاهی اوقات از این ماده برای ایجاد یک پوشش ضد آب برای RV ها و کمپینگ ها استفاده می شود. چیزهای زیادی در مورد آسفالت لاستیکی وجود دارد. به عنوان مثال، بسیار سخت است.

ویژگی

می تواند هر چیزی را که مادر طبیعت سر راهش می اندازد تحمل کند. به طور همزمان، بسیار انعطاف پذیر است و نفوذ بخار رطوبت بسیار کم است. این تضمین می کند که شما به نتایج خوبی خواهید رسید. این ماده معمولاً برای ضد آب بودن پل ها، میدان ها، فضاهای پارکینگ و سقف های تجاری استفاده می شود. هنگامی که این ماده بر روی بتن استفاده می شود، می تواند به کاهش ترک خوردگی، سر و صدا و هیدروپلنینگ کمک کند. همچنین دوام مواد زیرین را افزایش می دهد.

هزینه این ماده بستگی به بزرگی منطقه درمان دارد. با این حال، شما می توانید یک سطل ۴,۷۵ گالنی را با تقریباً ۵۰ دلار خریداری کنید. این ماده معمولاً در عرض ۳ ۴ ساعت پس از اعمال خشک می شود.

ترموپلاستیک

یکی دیگر از مواد عایق بندی رطوبتی بسیار محبوب، ترموپلاستیک است. این ماده ممکن است ارزان‌ترین مواد موجود نباشد، اما مزایای زیادی را ارائه می‌کند. به عنوان مثال، یکی از قوی ترین مواد عایق بندی موجود در بازار است. به طور متوسط، می تواند ۵۰ سال یا بیشتر دوام ضد آب را برای شما فراهم کند. این باعث می شود ماندگاری آن نسبت به بسیاری از جایگزین ها بیشتر باشد. هنگامی که به درستی گرم شود، مواد از جامد به نیمه جامد تبدیل می شوند. این به یک حرفه ای اجازه می دهد تا ورق ها یا پانل ها را به هم ببندد. در مقابل، این باعث می شود که عایق رطوبتی ترموپلاستیک برای هدف مورد نظر موثرتر باشد. این ماده همچنین دارای الاستومر است.

این بدان معناست که نسبت به برخی دیگر از مواد ذکر شده توانایی مقاومت در برابر ضربه را دارد. عایق رطوبتی ترموپلاستیک را می توان برای اهداف فراوانی استفاده کرد. به ویژه برای موقعیت های مثانه خوب است. برای شروع، برای بوم های نفت، محافظت از نشت، کشتی های بادی، آتل ها، کیسه های ذخیره سازی و بسیاری موارد دیگر عالی عمل می کند. این ماده اغلب برای محصولات دارویی نیز استفاده می شود. این توانایی را دارد که هوا و مایعات را خارج کند، بنابراین برای ایجاد کیسه های ذخیره غذا و آب عالی است.

کاربرد های دیگر

از این ماده می توان برای پارچه و لباس نیز استفاده کرد. در محیط های صنعتی، پوشش TPU می تواند به محافظت از چادرها، کانال های انعطاف پذیر، پرده ها، شاخه های لوله و موارد دیگر کمک کند. همچنین معمولاً برای اسلب های تقسیم شده، خطوط املاک، چاله های آسانسور، مخازن، فواره ها و عرشه ها استفاده می شود. تنها نقطه ضعف این نوع مواد این واقعیت است که قیمت آن کمی بیشتر از سایر مواد موجود در این لیست است. همچنین مقابله با آن بسیار دشوارتر است. این در صورتی است که بخواهید آن را روی سقف خود نصب کنید. امکان پرداخت ۱۰ دلار به ازای هر پوند برای ترموپلاستیک وجود دارد. ورق های ترموپلاستیک می توانند تا ۴۲ دلار برای هر رول ۴۸ اینچی قیمت داشته باشند.

عایق قیری

عایق رطوبتی قیری برای بسیاری از کاربردها عالی عمل می کند. این نوع مواد عایق بندی رطوبتی، برای ساختمان های تجاری و مسکونی عالی است. برای ایجاد این نوع عایق رطوبتی، قیر با یک ماده مخلوط ترکیب می شود. به یاد داشته باشید که قیر آسفالت یا قطران زغال سنگ است. ماده مخلوط معمولاً از مایعات آلی تشکیل شده است که بسیار چسبنده خواهد بود. علاوه بر این، آنها چسبناک و ضد آب هستند. این باعث می شود که مواد برای این هدف خاص بسیار مؤثر باشد. در عین حال، باید بدانید که می تواند برای بسیاری از برنامه ها مفید باشد. در مورد، اغلب برای ساخت سقف استفاده می شود. می توان آن را به صورت مواد رول سقفی و نمد سقف یافت.

متأسفانه، برخی از معایب مرتبط با عایق رطوبتی عایق قیری وجود دارد. به عنوان مثال، باید بدانید که این ماده عمدتاً از نفت خام ساخته شده است. بنابراین یک محصول ساختمانی پایدار محسوب نمی شود. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که این ماده در مناطقی که دمای شدید دارند به خوبی کار نمی کند. هنگامی که در معرض دمای شدید و اشعه ماوراء بنفش زیاد قرار می گیرد، طول عمر آن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. همچنین باید بدانید که این ماده قابل احتراق است. این می تواند مشکلات دیگری نیز ایجاد کند. هنگام استفاده از این ماده، مقداری بخار آزاد می شود. این دودها ممکن است در آینده منجر به مشکلات تنفسی شوند.

در حالی که مواد برای هدف مورد نظر به خوبی کار می کنند، باید بسیار مراقب آن باشید. از این گذشته، می تواند باعث برخی مشکلات سلامتی شود و برای همه مناطق مناسب نیست. این نوع مواد ضد آب خیلی گران نیست. به طور متوسط، حدود ۱۰۰۰ دلار هزینه برای آب بندی کل سقف شما با استفاده از این ماده خواهد بود. با این حال، حداکثر هزینه برای هر فوت مربع حدود ۵,۲۱ دلار است. حداقل هزینه حدود ۲.۷۳ دلار است. با در نظر گرفتن این موضوع، اکثر مردم قادر به خرید این نوع مواد ضد آب خواهند بود.

 عایق PVC

در نهایت، شما مواد غشایی PVC دارید. این یک ماده سقف معمولی است که از پلی وینیل کلراید ساخته می شود. در درجه اول برای ضد آب سقف استفاده می شود. متوجه خواهید شد که مزایای زیادی در رابطه با عایق رطوبتی PVC وجود دارد. برای شروع، ضد آب است. شما می توانید تضمین کنید که آب را خارج نمی کند. همچنین نفوذ پذیر به بخار است و این یک مزیت بزرگ خواهد بود. این نوع عایق رطوبتی دارای یک پایه تقویت کننده است. پایه معمولاً از الیاف شیشه یا مش پلی استر ساخته شده است. در حالی که عمدتاً برای سقف ها استفاده می شود، معمولاً برای تونل ها، استخرهای شنا و سازه های زیرزمینی نیز استفاده می شود.

می توانید غشاهای تقویت شده یا تقویت نشده را انتخاب کنید. هر دو به یک اندازه مفید هستند. با غشاهای تقویت شده، دوام بیشتری دریافت خواهید کرد. با جایگزین، انعطاف پذیری بیشتری خواهید داشت و می توانید مطمئن باشید که مواد پاره نمی شوند. یکی از مواردی که پی وی سی را از بقیه متمایز می کند این است که نصب آن بسیار آسان است و عمر مفید قابل توجهی بیشتری دارد. تنها عیب احتمالی این واقعیت است که این ماده اجازه می دهد تا رطوبت از ناحیه سقف ساختمان خارج شود.

سخن پایانی

انواع منحصر به فردی از مواد عایق و ضد آب وجود دارند. برخی از آنها موثرتر از دیگران هستند. با در نظر گرفتن این موضوع، باید بدانید که همه آنها برابر نیستند. بنابراین، باید مقداری زمان و انرژی صرف کنید تا بفهمید کدام یک برای نیازهای پروژه فردی شما بهترین کار را دارد. شما باید در مورد این مواد تحقیق کنید تا بفهمید کدام یک برای کاربرد دقیق شما موثرتر است. در بالا درباره این مواد بیشتر آموختید. وقت خود را صرف کنید و بهترین را برای خانه شما پیدا کنید.

مقالات مرتبط

مقدمه ای بر انواع عایق رطوبتی

انواع عایق رطوبتی بر مبنای استانداردهای روز جهان و کاربرد آنها