مشاوره فنی:09124937897- فروش:09036174180

مشکلات استفاده از عایق ایزوگام برای عایق کاری و آببندی استخر

عایق کاری استخر به طوری که بعد از انجام ایزولاسیون و عایق کاری  دچار نشتی یا کم کردن آب نشود همواره تابع عوامل مختلفی است. در اینجا مختصرا  به برخی از  مشکلات  حاصل از استفاده­ از ایزوگام برای عایق کاری استخر اشاره می­کنیم.

سازه استخر قبل از اجرای عایق رطوبتی

زیرسازی در امر عایق کاری، به دلیل اینکه که بعد از دیوار چینی و سیمانکاری ،سازه دچار نشست و ترک نشود، بسیار اهمیت دارد . اصولی ترین روش  ساخت بنای استخر آرماتور بندی و بتن ریزی جهت ساخت استخر می باشد .بعد از بتن ریزی و خشک شدن کامل آن، وارد مرحله عایق کاری و ایزولاسیون می­شویم که به روش های سنتی(ایزوگام) و مدرن انجام می­گیرد­:

نصب ایزوگام

ساختار ایزوگام اصولا برای عایق کاری محیط هایی که آب جاری با فشار کم بر روی آن جریان دارد، مناسب است. توجه به این نکته الزامی است که عایق ایزوگام از پلیمرهای پایه قیری ساخته شده که عملا برای عایق کاری سیمان یا بتن غوطه ور در آب مناسب نیست. بتن در مرحله­ ی اول نصب به رطوبت نیازمند است.ایزوگام  نمی تواند نفوذپذیری هوا یا بخار داشته باشد.  این  مسئله یک ضرورت اساسی برای یک عملیات ایزولاسیون و عایقکاری  موفق می باشد.

به دلیل فشار منفی آب در استخر، آب از طریق دیواره ی بتنی و یا آجری نفوذ می کند و در صورتی که پوشش اعمالی بعنوان عایق اگر از انعطاف پذیری و چسبندگی لازم برخوردار نباشد، بعد از مدتی از سطح کنده خواهد شد. در صورت  استفاده از ایزوگام جهت عایق­کای داخل استخربتنی، کندگی ایزوگام از بدنه سیمان اتفاق خواهد افتاد. از طرفی به علت عدم مقاومت کافی ایزوگام در برابر سرما و گرما، ترک خوردگی ایزوگام رخ داده و ورق های اورلپ شده­ ی ایزوگام از هم جدا می شوند. ایزوگام به دلیل کنده شدن از سطح بتن،  به هیچ وجه مناسب عایق کاری استخر نمی باشد. مگر اینکه قبل از نصب ایزوگام از قیرخالص و مرغوب بعنوان ماده تکمیلی جهت چسبندگی استفاده شودکه در این صورت هزینه اجراوموادقیرگونی نیزدر هزینه ی عایق کاری بایستی لحاظ گردد که از نظر اقتصادی به هیچ وجه مقرون به صرفه نخواهد بود.

بیشتر مشتريانی که قبلا استخر خود را توسط  ایزوگام  آب بندی و عایق کاری نموده اند و هم اكنون با مشكل نشتي استخر مواجه هستند . با توجه به هزينه اوليه نصب ايزوگام و هزينه ثانوي جداسازي ايزوگام و هزينه عایق کاری مجدد استخر به راحتي ميتوان نتيجه گرفت كه نصب ايزوگام به هيچ عنوان یک روش عایق کاری اقتصادي مناسب جهت آب بندي استخر نمي باشد.

گران بودن قيرمرغوب و خالص ازیک طرف و وجود مشکلات ناشی از  عایق کاری با ایزوگام ازطرف دیگر، شرکت تولیدی مانداناپلیمر را ترغیب به توليد عايق رطوبتي پلیمری ایزوپل (دارای استاندارد کارخانه ای BS EN 14891 ) با کارايي وکيفيت مطلوب­تر و قیمت کاملا رقابتی نسبت به ساير عايق های سنتی  کرده است. اين عايق در حال حاضر در بازار موجودبوده و از آن به وفور استفاده مي­شود.

توسط | ۱۳۹۷-۷-۲۲ ۱۰:۱۸:۳۹ +۰۳:۳۰ ۳۱-۰۴-۱۳۹۷|عایق رطوبتی, مطالب|