مشاوره فنی:09124937897- فروش:09036174180

روش های معمول ایزولاسیون و آببندی در صنعت ساخت و ساز

عایقکاری و آببندی در ساختمان و سازه ها به طور کلی برای موارد زیر مورد نیاز است:

زیربنا

دیوارها

حمام و آشپزخانه

بالکن

تراس یا سقف

مخازن آب

استخرهای شنا

انواع روش هایی  که جهت عایقکاری و آببندی استفاده می شودبه شرح زیر است:

  1. عایقکاری و آببندی سیمان

  2. غشا های مایع

  3. غشا قیری

  4. پوشش قیری رولی

  5. غشا مایع پلی اورتان

روش آببندی سیمان:

آببندی سیمان ساده ترین روش ایزولاسیون در ساخت و ساز است. مواد آببندی سیمان را می توان به راحتی ترکیب و اعمال نمود.

این روش اغلب در قسمت های مرطوب داخل ساختمان مانند توالت استفاده می شود. این روش معمولا یک ایزولاسیون سخت و یا نیمه انعطاف پذیر است، از آنجایی که آنها بیشتردر قسمت های داخلی مانند توالت استفاده می شود، در معرض نور خورشید و هوا قرار نمیگیرند.

کاربرد ایزولاسیون سیمان

    پل ها

    سدها

    سیستم های راه آهن و مترو

    اسکله

    سازه های پارکینگ

    تونل ها

غشای مایع

غشاء مایع یک پوشش نازک است که معمولا شامل یک لایه پرایمر و دو لایه تاپ کوت  است که توسط اسپری، غلتک یا ماله اجرا می شود. این نوع عایق های رطوبتی  انعطاف پذیری بیشتر نسبت به نوع سیمان ضد آب نشان می دهد. غشای مایع کاملا کشسان می باشد. دوام  و پایداری غشاهای مایع بستگی به نوع پلیمر تولید کننده دارد.

پوشش آسفالت

پوشش آسفالتي نوعي پوششي است كه براي عایقکاری و پوشش محافظ انعطاف پذير مطابق با فرمولاسيون و درجه پليمريزاسيون مورد استفاده قرار ميگيرد. انعطاف پذیری و حفاظت آن در برابر آب می تواند توسط درجه پلیمری و همچنین تقویت فیبر تحت تاثیر قرار گیرد.

پوشش آسفالت از مواد قیری ساخته شده است و برای نور آفتاب مناسب نیست. هنگام قرار گرفتن در معرض تابش خورشید بسیار شکننده و شکننده می شود، مگر اینکه با مواد انعطاف پذیر تر مانند پلیمر و پلیمرهای پایه اکریلیکی اصلاح شود. انعطاف پذیری محصولات همیشه بستگی به محتوای جامد پلیمر اضافه شده به قیر دارد.

عایق های قیری رولی

عایق رولی یک روش ایزولاسیون برای سقف های کم عمق است. در حالت کلی چسبنگی این عایق ها کمتر است. زیرا خواص پیوندی غشا با زمان کاهش می یابد. غشاء  اغلب در معرض دانه های معدنی است. به منظور مقاومت در برابر سایش و پارگی هوا ، پیمانکار باید یک پوشش محافظ برای جلوگیری از سوراخ کردن غشاء استفاده کند.

عایق های پلی یورتانی

عایق مایع پلی یورتانی برای پوشش سقف های تخت و در معرض هوای محیط است. این روش عایقکاری گران است. غشاء مایع پلی اورتان می تواند انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد. پلی یورتان بسیار حساس به رطوبت موجود است، بنابراین قبل از استفاده، باید بسیار محتاطانه به بررسی رطوبت بتنی پرداخته شود، در غیر این صورت لایه برداری یا عدم اتصال غشا پس از مدتی ممکن است رخ دهد.

توسط | ۱۳۹۷-۷-۱۸ ۱۷:۴۱:۳۹ +۰۳:۳۰ ۳۱-۰۴-۱۳۹۷|مطالب|